Genç: “Şimdi rehavetin zamanı değil”

Genç: “Şimdi rehavetin zamanı değil”
Mustafa ÖZCAN
Mustafa ÖZCAN
18 Haziran 2020 Perşembe 07:58

“Bu başarıya gölge düşürmeyelim”Türkiye’nin yeni korona virüs salgınıyla mücadelede dünyanın en başarılı ülkeleri arasında gösterildiğini belirten Başkan Genç, bu başarıya gölge düşürülmemesi için bütün vatandaşlargörev düştüğünü söyledi. Başkan Genç, şöyle konuştu: “Ülkemiz gerçekten de salgınla mücadelede sağlık altyapısıyla, hastaneleriyle, sağlık görevlileriyle takdire şayan başarılara imza attı. Bunda hiç şüphesiz ki, devletimizin aldığı tedbirlerin yanında milletimizin süreç boyunca gösterdiği sağduyulu davranışlar da büyük etkiye sahip. En kritik dönemlerde virüsten korunma tedbirlerine harfiyen riayet eden halkımız vaka ve ölüm sayılarının son derece azaldığı bugünlerde korunma tedbirlerine riayet etmesi gerçekten de büyük önem arz ediyor. Son günlerde vaka sayılarında yaşanan artışlar korunma tedbirlerine uymamanın kaçınılmaz sonucudur. Özellikle sıcakların bastırdığı, insanların yasaklardan bunaldığı bugünler, rehavete kapılma zamanı değil…

” 

“Devlet vatandaşına sahip çıktı”

Devletin aldığı tedbirlerin vatandaşlar tarafından boşa çıkarılmaması gerektiğine dikkat çeken Başkan Genç, “Ülkemiz son dönemde hayata geçirdiği modern şehir hastaneleri, yoğun bakım yatak sayısı ve deneyimli sağlık çalışanlarıyla salgınla mücadelede gelişmiş birçok ülkeden daha fazla başarı göstermiştir. ABD ve Avrupa’nın birçok ülkesi yetersiz sağlık altyapısı nedeniyle yeni korona virüsle mücadelede başarısız olmuşlardır. Huzurevlerinde ölüme terk edilen yaşlılar ve sağlık sigortası olmayan birçok insan adeta kendi kaderiyle baş başa bırakılmıştır. Ülkemizde ise tam tersi bir durum yaşanmaktadır. Devletimiz; yaşlısından, gencine ayrıca da kronik sağlık sorunu olan bütün vatandaşlara sahip çıkarak, virüsten korumak için gerekli bütün tedbirleri almıştır. Biz de vatandaşlar olarak devletimizin aldığı bu tedbirleri boşa çıkarmayalım.” diye konuştu.

“Bu işin şakası yok”

Herkesin en temel insan hakkı olan yaşam hakkına halel getirecek davranışlardan kaçınması gerektiğine vurgu yapan Başkan Genç, “Bütün dünyayı esareti altına alan virüs salgınını böylesine başarılı bir şekilde yürütürken, kontrollü sosyal hayata geçtiğimiz bugünlerde tedbirlere uymamak bizi hiç istemediğimiz noktalara götürebilir. O nedenle bütün vatandaşlarımız korunma tedbirlerine uymalı, özellikle de maske kullanımı, el yıkama ve sosyal mesafe ilkesine büyük bir dikkatle riayet etmeli. Hiç kimsenin Türkiye’nin virüsle mücadelede ortaya koyduğu bu başarıya gölge düşürmeye hakkı yoktur. Diğer yandan bütün insanlar için vazgeçilmez en temel insan hakkı olan yaşama hakkının korunması için herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli. Bu işin şakası yok. Hiçbir vatandaşımızın diğer insanların yaşam ve sağlıklı kalma hakkına halel getirmeye hakkı yoktur. Lütfen Sağlık Bakanlığımız tarafından defaatle tekrarlanan virüsten korunma tedbirlerine harfiyen uyalım. Her şey kontrol altına alınmış değil, salgın tehlikesi hâlâ devam ediyor. Tehlike geçmiş değil. Lütfen dikkatli olalım. Kendimiz kurallara uyalım, uymayan vatandaşlarımızı da güzel bir üslupla uyaralım.” ifadelerine yer verdi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.