Yeni Koronovirüs Genelgesi 1 Aralık 2020 Tarihine Ertelendi

Yeni Koronovirüs Genelgesi 1 Aralık 2020 Tarihine Ertelendi

Yeni Koronovirüs Genelgesi 1 Aralık 2020 Tarihine Ertelendi
Mustafa ÖZCAN
Mustafa ÖZCAN
02 Ekim 2020 Cuma 23:42

İçişleri Bakanlığından 81 İle Son Dakika Genelgesi: 1 Aralık’a Kadar ErtelenecekSağlık Bakanlığı’nın Önerisi Koronavirüs Bilim Kurulu’nun Tavsiye Kararı Doğrultusunda, İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Koronavirüs Tedbirleri” Konulu Ek Genelge Gönderdi

Genelgeye Göre; Bugünden İtibaren Sivil Toplum Kuruluşları, Kamu Kurumu Niteliğindeki Meslek Kuruluşları İle Üst Kuruluşları, Birlikler Ve Kooperatifler Tarafından Düzenlenecek Olan Etkinlikler, 01 Aralık 2020  Tarihine Kadar Ertelenecek

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Koronavirüs Tedbirleri” Ek Konulu Genelge Gönderdi. Genelgede, Koranavirüs Salgınının Toplum Sağlığı Ve Kamu Düzeni Açısından Oluşturduğu Riski Yönetme, Sosyal İzolasyonu Temin, Fiziki Mesafeyi Koruma Ve Hastalığın Yayılım Hızını Kontrol Altında Tutma Amacıyla Sağlık Bakanlığı Ve Koronavirüs Bilim Kurulunun Önerileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Talimatları Doğrultusunda Birçok Tedbir Kararı Alınarak Uygulamaya Geçirildiği Hatırlatıldı.

Dünyada Halen Covid-19 Salgını Ve Vaka Artışlarının Devam Ettiği, Özellikle Avrupa Kıtasında Salgının Seyrinde Bir Yükselme Yaşandığı İfade Edilen Genelgede, Birçok Avrupa Ülkesinde, Kişilerin Toplu Olarak Bir Araya Gelmelerine Yönelik Yeni Kısıtlamalara Gidildiği Belirtildi.

Yeni Tedbirler

Genelgede, İçerisinde Bulunulan Kontrollü Sosyal Hayat Döneminin Temel Prensipleri Olan Temizlik, Maske Ve Mesafe Kurallarının Yanı Sıra Salgının Seyri Ve Olası Riskler Göz Önünde Bulundurularak Hayatın Her Alanına Yönelik Uyulması Gereken Kurallar Ve Önlemler Belirlendiğine Vurgu Yapıldı.

Genelgede,  Sağlık Bakanlığı Tarafından İçişleri Bakanlığına  Hitaben Gönderilen Yazıya Da Yer Verildi.

Yazıda; “Dünyayı Tehdit Etmeye Devam Eden Covıd-19 Pandemisine Yönelik Olarak; Covıd-19 Bilimsel Danışma Kurulu Ve Sağlık Bakanlığı’nca Ülkemizdeki Ve Dünya’daki En Güncel Bilimsel Gelişmeler Ve Deneyimler Takip Edilmekte, Bu Kapsamda Pandeminin Ülkemizdeki Kontrolüne Yönelik Çalışmalar Yürütülmekte Teknik Rehberler Ve Protokoller Yayınlamakta Ve Güncellenmektedir.

Dünyada Halen Covıd-19 Vaka Artışları Devam Etmektedir. Ülkemizde De Covid-19 Vakalarının Devam Etmekte Olması, Her Ne Kadar Vaka Sayıları Belirli Bir Düzeyde Kontrol Altına Alınmış Olsa Da Önümüzdeki Sonbahar Ve Kış Aylarında Tüm Dünyada Olduğu Gibi Ülkemizde De Özellikle Damlacık Yolu İle Bulaşan Solunum Yolu Hastalıklarının Görülme Sıklığının Artış Gösterebilmesi Beklenmektedir. Bu Kapsamda Bakanlığımız Bünyesinde Oluşturulan Covıd-19 Bilimsel Danışma Kurulu, Fiziksel Mesafenin Korunmasının Zor Olacağı Sivil Toplum Kuruluşları, Kamu Kurumu Niteliğindeki Meslek Kuruluşları, Birlikler Veya Kooperatiflerin Geniş Katılımlı Toplantılarının Yapılmamasını Ve İleri Tarihe Ertelenmesini Önermiştir.” Denildi.

1 Aralığa Kadar Ertelenecek

Bu Çerçevede, Sağlık Bakanlığının İlgi Yazısı Ve Koronavirüs Bilim Kurulunun Tavsiye Kararı Doğrultusunda, Mevsimsel Etkilerde Göz Önünde Bulundurularak, 02.10.2020 Tarihinden İtibaren 01.12.2020 Tarihine Kadar Sivil Toplum Kuruluşları, Kamu Kurumu Niteliğindeki Meslek Kuruluşları Ve Üst Kuruluşları, Birlikler Ve Kooperatifler Tarafından Düzenlenecek Olan Etkinlikler Ertelenecek.

Vali Ve Kaymakamlarca Yukarıda Belirtilen Esaslar Doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun  27’nci Ve 72’nci Maddeleri Uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları Kararları İvedilikle Alınacak.

Uygulamada Herhangi Bir Aksaklığa Meydan Verilmeyecek Ve Mağduriyete Neden Olunmayacak.

Alınan Kararlara Uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun İlgili Maddeleri Gereğince İdari İşlem Tesis Edilmesi Ve Konusu Suç Teşkil Eden Davranışlara İlişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci Maddesi Kapsamında Gerekli Adli İşlemlerin Başlatılacak.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.