Tonya HABERLERİ
ADALET YERİNİ BULDU
29 Temmuz 2022, 21:28 0
ADALET YERİNİ BULDU
Tonya MYO Erzurum'a Eğitim Ziyaretinde Bulundu
02 Ocak 2022, 12:39 0
Tonya MYO Erzurum'a Eğitim Ziyaretinde Bulundu
Trabzon Üniversitesi Tonya Meslek Yüksekokulu öğrencileri, Erzurum’da 60. İleri Kardiyak Yaşam Desteği Kursuna (İKYD) katıldılar. 
AHŞAP YAYIKTAN SOFRAYA UZANAN LEZZET
15 Aralık 2021, 21:28 0
AHŞAP YAYIKTAN SOFRAYA UZANAN LEZZET
Kendine has kokusu, rengi ve aroması ile Osmanlı Salnamelerinde kendine yer edinen Tonya Tereyağı, bir geleneği de yaşatıyor. Doğu Karadeniz mutfağının birbirinden lezzetli yöresel yemeklerin vazgeçilmezi olan tereyağı, Tonyalı kadınların elinde ahşap yayıklardan sofralara uzanıyor. Karadeniz'in zengin bitki örtüsünde otlayan hayvanlarından elde edilen sütle meşhur yayık tereyağı geleneğini yaşatan Tonya Tereyağı’nın sofralara uzanan öyküsü ise şu şekilde: Büyükbaş hayvanlardan elde edilen sütün kaymağı toplandıktan sonra kaynatılıyor, yoğurt gibi mayalanarak buzdolabında bir gün dinlendiriliyor. Ardından da evlerin tavanına asılan ahşap yayıklara dökülen kaymak, yaklaşık yarım saat çalkalandıktan sonra eşsiz aroması ve tadıyla Tonya tereyağına dönüşüyor. Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, tereyağı üretiminin özellikle de Tonya'da hayvancılıkla paralel olarak bugüne kadar doğal haliyle geldiğini anlatarak, düzenlenen festivallerle Tonya tereyağının geçmişinin ve kalitesinin herkese anlatılmaya çalışıldığını ifade etti. Beşel,"Tonya tereyağı coğrafi işaret belgeli olarak gıda piyasasında yerini aldı. Geçmişte Osmanlı salnamelerinde tespit ve tescili yapılmış bugün de Türk Patent ve Marka Kurumunda tescili yapılmış, gıda piyasasında rahatlıkla hiçbir tereddüde mahal vermeden tüketilebilecek, gıda değeri yüksek tereyağıdır." diye konuştu. Beşel, Tonya'da günde ortalama 40 ton civarında süt üretildiğine işaret ederek, "Üretimin yaklaşık 5 tonluk kısmı evlerde işleniyor, kalan kısım da fabrikalara gidiyor. Tescilli, hiçbir katkı maddesi olmayan tamamen doğal ve gıda değeri yüksek tereyağı üretimi yılda 30 ton civarındadır." dedi.
TONYA KAYMAKAMINDAN ŞEHİTLERE VEFA
10 Aralık 2021, 20:01 0
TONYA KAYMAKAMINDAN ŞEHİTLERE VEFA
Trabzon Tonya Kaymakamı Muhammet İkis, Tonyalı Şehitler için Şehitlik köşesi yaptırdı. Tonya Kaymakamlığının girişinde yapılan Şehitlik köşesinde İlçe genelinde bulunan 19 şehidin isimleri ve fotoğrafları yer aldı.